Що таке – аневризма лівого шлуночка?

Аневризма лівого шлуночка (ЛШ) є одним з найбільш важких ускладнень трансмурального інфаркту міокарда. Постінфарктна аневризма ЛШ являє собою трансмуральний фіброзний рубець із характерною гладкою внутрішньою поверхнею позбавленої трабекулярного апарата. Стінка ЛШ у цій зоні звичайно стоншена, і як внутрішня, так і зовнішня поверхня вибухає назовні. Під час систоли, залучені сегменти ЛШ акінетичні ( без руху) або дискінетичні (з характерним парадоксальним рухом). Справжня аневризма ЛШ включає випинання стінки ЛШ, у той час як псевдо аневризма ЛШ – це, фактично, розрив стінки ЛШ, заключений у навколишній перикард.

В 80-90 % випадків аневризма розташовується у передньо-перетинково-верхівковій області ЛШ. Така домінуюча локалізація аневризми відповідає частоті атеросклеротичного ураження та тромбозу передньої міжшлуночкової гілки лівої коронарної артерії (ПМШГ ЛКА). В одиночних випадках аневризми локалізуються по бічній стінці ЛШ і в 5-10 % випадків – по задній стінці ЛШ. Задні аневризми ЛШ у половині випадків є псевдоаневризмами, у той час як передні-перетинкові аневризми ЛШ звичайно справжні. Також задні аневризми частіше сполучаються з постінфарктною мітральною недостатністю.

акш5

Показання до оперативного втручання

У хворих із асимптомними аневризмами ЛШ прогноз відносно сприятливий, внаслідок чого оперативне лікування не показане. Однак при наявності найменшого ризику для пацієнтів з ІХС рекомендується проводити оперативне лікування навіть при мінімальних симптомах.

Оперативне втручання показане при наявності стенокардії, застійної серцевої недостатності або шлуночкових тахікардіях. Для пацієнтів з такими симптомами операція забезпечує кращий результат, чим проведення медикаментозної терапії. Показаннями до операції при дискінетичній або акінетичній аневризмі ЛШ є дилятація ЛШ, збільшення індексу кінцево-систолічного об’єму ЛШ (більш 80 мл/м2) і кінцево-діастолічного об’єму (більш 120 мл/м2). Такий об’ємний критерій, однак, важко визначається через технічну складність виміру об’єму ЛШ при наявності аневризми. Оскільки на результат не впливає акінетична або дискінетична природа аневризми, є дані, що сама по собі дискінезія не є передумовою для проведення операції.

Операція також показана пацієнтам при повільному розриві міокарда з/або без розвитку псевдоаневризми аневризми. Гострі псевдоаневризми ЛШ мають тенденцію до розриву (з або без симптомів), у цьому випадку також показане оперативне лікування. Схожа ситуація спостерігається з вродженими аневризмами, вони теж мають небезпеку розриву, і повинні бути прооперовані незалежно від наявності симптомів. Зрідка емболія є показанням до операції для пацієнтів, що пройшли лікування, підданих високому ризику повторної тромбоемболії. 

ЛІКУВАННЯ АНЕВРИЗМИ СЕРЦЯ

Основний метод лікування аневризми серця це хірургічне видалення і ушивання дефекту серцевої стінки. Однак хірургічна операція показана тільки в разі наявності ускладнень аневризми: швидкий розвиток серцевої недостатності, порушення серцевого ритму несприйнятливі до медикаментозного лікування, ризик міграції тромбу з аневризми. 

В нашій клініці застосовують унікальні методики при резекціях аневризм та з подальшою пластикою дефекту власними тканинами.


Залишились запитання?

З питаннями щодо проведення пластики аневризми лівого шлуночка Ви можете звернутись:
– за телефоном +380 (95) 626-83-93
– або написати листа на адресу online.cardio.consultation@gmail.com