Це медики, що здійснюють переливання крові та всі супутні процеси — суміщення крові, добір компонентів тощо. Більшість із нас неправильно уявляють собі цю процедуру і не усвідомлюють, як часто вона насправді потрібна. У дописі все детально пояснюємо.
Про неочевидні, але важливі факти про переливання крові розповіла Альона Мига, лікарка-трансфузіологиня, завідувачка центру крові національного інституту серцево-судинної хірургії імені М. М. Амосова
Переливають не цільну кров, а її компоненти.
З одного гемакона (пакета, куди набирається кров донора) цільної крові ми отримуємо три компоненти: еритроцитарну масу, тромбоконцентрат і плазму. Четвертий компонент — лейкотромбошар, лейкоцити, які забезпечують імунну відповідь організму. Зазвичай тіло реципієнта сприймає їх як чужорідний елемент і може зреагувати негативно, тому такий компонент не використовується. Відповідно, окремі компоненти використовуються для пацієнтів, які потребують саме їх.
Людина може здати:
– цільної крові — до 450 мл,
– плазми — до 800 мл
– тромбоцитів — до 200 мл (що теж більше, ніж можна виділити з однієї дози цільної крові).
Чим більший об’єм компонента крові взято від одного донора, тим менше донорів потрібно для одного пацієнта, і тим нижчий ризик імунної реакції.
Але цільну кров здавати також важливо, оскільки лише так можна отримати еритроцитарну масу, котра передусім необхідна людям із крововтратами.
Цільну кров використовують тоді, коли очікувана користь від переливання перевищує ризики, і слід швидко врятувати життя, а потім уже розбиратися з наслідками для здоров’я. Це може відбуватися в умовах бойових дій, коли банку крові поблизу немає, але є побратим із потрібною групою крові.
Кров потрібна не лише онкохворим
Військові — основні реципієнти, які ніколи не можуть чекати, адже після поранення лік іде на хвилини.
Пацієнти похилого віку з хронічними патологіями можуть потребувати переливання еритроцитарної маси, аби збагатити організм залізом.
Переливання може знадобитися людям і з серцево-судинними патологіями.
Гемофілія, при якій кров дуже погано згортається. Навіть незначна травма для такої людини може спричинити сильну кровотечу, і пацієнт потребуватиме термінового переливання.
Кров також часто потрібна породіллям при ускладнених пологах і кесаревому розтині, особливо у випадках, якщо сама мама має вади серця чи інші патології.
В серцево-судинній хірургії використовуються апарати штучного кровообігу, який фактично виконує функції серця, поки його оперують. Для його роботи також потрібна донорська кров.
Тож навіть для штучного кровообігу потрібна справжня кров — замінника для неї досі не винайшли. Донор — носій живильної матерії, яку нічим не заміниш. Тому кожного донора ми цінуємо і розповідаємо про важливість регулярного донорства, адже крім нас самих, пацієнтів ніхто не врятує.