У Рівненської обласної клінічної лікарні імені Юрія Семенюка відбулась нарада з питань розвитку кардіохірургії

Кардіохірургічна допомога, розширення втручань за кошти держави, профілактика серцево-судинних захворювань з допомогою кардіологічних check-up, нова концепція фінансування кардіохірургічної допомоги.

Про це і не тільки говорили у Рівненської обласної клінічної лікарні імені Юрія Семенюка під час наради з питань розвитку кардіохірургії в Рівненській області та по всій країні за участі Міністра охорони здоров’я Віктора Ляшка, голови НСЗУ Наталії Гусак, президента Національної академії медичних наук Василя Лазоришинця, а також фахівців провідних медзакладів України та області і керівництва регіону. Зокрема, від Інституту Амосова участь взяли медичний директор клініки Ольга Уніцька, заступник директора Сергій Сіромаха та директор Асоціації кардіохірургів України Світлана Лозінська.

На превеликий жаль, серцево-судинні захворювання — найбільш поширена причина смертності в Україні. Повномасштабна війна лише загострила цю проблему.

У 2024 році в лікарнях Рівненської області проліковано майже 55 тисяч пацієнтів із хворобами системи кровообігу. Завдяки співпраці МОЗ та World Bank Ukraine медзаклади регіону отримали сучасне обладнання, яке дозволяє діагностувати й лікувати серцево-судинні патології відповідно до міжнародних стандартів. В області виконують складні операції: в Рівненська обласна клінічна лікарня імені Юрія Семенюка здійснили першу тут імплантацію аортального клапана методом TAVI та втручання за методом Ferrazzi — у партнерстві з Національний інститут серцево-судинної хірургії імені М.М. Амосова. Крім того, на Рівненщині функціонує чіткий маршрут пацієнта з гострим коронарним синдромом: таких пацієнтів транспортують до лікарень, які мають змогу проводити реваскуляризацію міокарда.

Окремий акцент зустрічі — нова тарифікація, яка має запрацювати у 2026 році. Її концепцію представила голова НСЗУ Наталія Гусак. Замість однакового підходу до оплати для всіх — модель, що враховує складність клінічного випадку, наявність ускладнень і супутніх діагнозів. Це дозволить ефективніше підтримувати ті лікарні, які беруть на себе найскладніші випадки, і забезпечить справедливий розподіл державних ресурсів.

Кардіохірургічні операції, зокрема коронарне шунтування та втручання на клапанах, проводяться безоплатно в медичних закладах, що мають договір з НСЗУ. Розхідні ж матеріали — наприклад, стенти — закуповуються централізовано: цим займається ДП «Медичні закупівлі України» на замовлення МОЗ.

Наступного року планується суттєве збільшення обсягів таких закупівель. Під час наради обговорили й можливості вдосконалення цього процесу.