Аортокоронарне шунтування – операція на серці, яка радикально усуває стенокардію і подовжує життя у хворих на ішемічну хворобу серця. Вже упродовж 40 років саме коронарне шунтування не має аналогів за ефективністю. Суть аортокоронарного шунтування – обхід уражених атеросклерозом ділянок коронарних судин і формування нових судин – так званих «шунтів».
Суть методу полягає у пришиванні нових судин до артерій, які живлять серце. Це необхідно для обходу ділянки коронарних судини, що втратили здатність пропускати кров’яний потік в достатній кількості через утворення в них кальцієвих бляшок, тромбів, специфіку анатомії серця тощо.
Операція виконується через розріз на грудній клітці. До серця в обхід атеросклеротичних бляшок пришивається ділянка підшкірної вени, що вилучена з ноги пацієнта: одним кінцем до аорти, іншим – за місцем звуження коронарної судини. Таким чином, нормалізується кровопостачання міокарда, зникає біль і суттєво знижується загроза виникнення інфаркту міокарда.
Лікар – кардіохірург пришиває нові додаткові шляхи кровопостачання серця (шунти). Ці шляхи сполучають між собою аорту (найбільшу і найближчу судину, що відходить від серця) та коронарні артерії (так називають судини, що живлять кров’ю серце). Звідси й назва – аорто-коронарне шунтування. Додаткові шляхи формуються із вен, що беруться з ніг.
Хоча правильніше таку операцію називати – коронарне шунтування. Адже для шунтування використовуються не тільки вени, а і внутрішні грудні артерії. В такому випадку додаткові шляхи кровопостачання серця починаються не від аорти, а від підключичних артерій. Такий вид шунтування ще називають мамаро-коронарне шунтування.
Використання внутрішніх грудних артерій дає кращий результат, особливо у пацієнтів молодого віку. Це пов’язане з тим, що у таких шунтах зберігається власна природна інервація, адже ми відсікаємо лише один кінець судини (той, що пришиємо до серця) наче “перенаправляємо” рух крові з одного маршруту на інший.
Додатковим плюсом використання внутрішніх грудних артерій є те, що вони «краще пристосовуються» до роботи в умовах підвищеного чи низького артеріального тиску, і це дає кращий віддалений результат для роботи серця. Вени ніг, що використовуються при аорто-коронарному шунтуванні не мають еластичності та не можуть адаптуватись під зміну артеріального тиску.
Методи та способи проведення коронарного шунтування
Коронарне шунтування може виконуватись як класичним, так і мініінвазивним методами. Під час класичного шунтування серця – доступ до серця здійснюють через розріз грудини.
У випадку мініінвазивного коронарного шунтування – виконується невеликий розріз між ребрами без розрізу грудини. Цей спосіб вважається менш травматичним і не вимагає у післяопераційному періоді спеціальної реабілітації.
Коронарне шунтування можна виконувати із зупинкою роботи серця та застосування обладнання для штучного кровообігу, або на серці, що працює.
Можна поєднати ці два методи, використовуючи апарат штучного кровообігу, але не зупиняти серце. В такому випадку і рідний, і штучний кровообіг працюють паралельно. Це дає можливість використовувати переваги обох методик і максимально зменшити їх можливі побічні дії.
В нашій клініці медичний персонал володіє всіма способами проведення операцій з коронарного шунтування і забезпечений для цього всіма необхідними засобами та обладнанням.
Якщо є покази до операції на серці, що працює, то цю методику можна виконати як класичним, так і мініінвазивним способами. Деякі специфічні операції коронарного шунтування навіть мають спеціальні назви. Наприклад, Minimally Invasive Direct Coronary Artery Bypass (MIDCAB), коли виконується мініінвазивне коронарне шунтування на серці, що працює.
Після операції пацієнт проходить етап реабілітації. Лікарем підбирається оптимальна підтримуюча терапія. На 7 добу (орієнтовно) хворий виписується зі стаціонару. Приблизно через місяць пацієнт приступає до активного життя без болю в серці і загрози розвитку інфаркту міокарда. У хірургічному центрі аортокоронарне шунтування виконується часто, з чудовими результами. Сучасне технічне оснащення, тісна співпраця із зарубіжними колегами дозволяють виконувати операції на серці всім пацієнтам з різною тяжкістю захворювання серця, різного віку та за наявності супутніх захворювань.
Мініінвазивне аортокоронарне шунтування. Технологія виконання
Мініінвазивне коронарне шунтування (в деяких публікаціях вказують “малотравматичне”) це операція, що виконується в нашій клініці всім пацієнтам у яких не має протипоказань до її проведення. Така операція на серці виконується без розрізу грудини, а доступ до серця здійснюється через 4-те (рідше 5-е) міжребер’я зліва.
Під час цієї операції відновлюється нормальний кровотік серця за допомогою обхідних шляхів (шунтів), які формуються або з вен ноги, або з артерій.
У випадку використання внутрішньої грудної артерії – відсікається лише один її кінець. Вона залишається наче “на ніжці “, якою кріпиться до свого природного місця відходження (від підключичної артерії). А відсічений кінець пришивається до артерії, що живить серце відразу за місцем, де вона погано прохідна. Таким чином кров тече по “новій судині” в обхід проблемної ділянки.
У випадку використання вен ноги (великої підшкірної вени) – відсікаються обидва кінці судини. Один пришивається до аорти, а другий до судини на серці (коронарної артерії), знову ж таки за місцем стенозу (звуження), відновлюючи нормальне кровопостачання серцевого м’яза.
!!! У нашій клініці виконуються усі різновиди коронарного шунтування: як класичне АКШ, так і мініінвазивне (одно-, чи багато судинне). Наша клініка володіє найбільшим досвідом в Україні виконання аорто-коронарного шунтування на ,,працюючому серці”. Тобто, при виконанні оперативного втручання серце людини не зупиняється. У 98% випадків вдається виконати операцію без зупинки серцевої діяльності, що набагато покращує реабілітаційний період та якість життя пацієнтів.
Залишились запитання?
З питаннями щодо проведення аортокоронарного шунтування Ви можете звернутись:
– за телефоном +380 (95) 626-83-93
– або написати листа на адресу online.cardio.consultation@gmail.com