Що таке операція на клапані серця (заміна клапана серця, пластика клапана серця)?

Операція на клапані серця полягає у його заміні (протезування клапана) або ремонті (пластика клапана).

Серце має чотири клапани, які мають різну будову та розташування. У клапанів серця є спільна особливість та завдання: вони мають пропускати достатню кількість крові, але тільки у певному напрямку. Тобто кров має проходити через них, і не повертатися.

Хворий клапан серця або погано пропускає кров уперед, або через нього кров повертається у зворотному напрямку, або ж присутні обидва згадані патологічні процеси одночасно.

 Це призводить до того, що серце, як ″насос″, не може виконувати свою функцію перекачування крові.

 Під час заміни клапана серця витинаються змінені хворобою елементи клапана, які не можуть виконати своє завдання, і на це місце пришивається штучний протез клапана серця, який забезпечує правильний односторонній рух крові через себе.

 Таким чином відновлюється насосна функція серця.

Під час пластики, кардіохірурги, ″ремонтують″ відповідний  елемент в структурі клапана серця, щоб відновити його функцію, зберігаючи сам клапан. В реконструкції  можуть використовуватись штучні елементи клапана, наприклад кільце. 

операція на клапані

Які особливості операцій на клапанах серця?

Є кілька основних підходів у хірургії на клапанах серця. Перш за все існує протезування (заміна) і пластика (реконструкція) клапана. На вибір операції впливає багато факторів: причина хвороби (ревматизм, інфаркт міокарда, травма, інфекційний ендокардит, вроджена вада тощо), стан самого клапана (наскільки його змінила хвороба) та вчасність звертання за медичною допомогою.

клапани

Відповідно до світових стандартів доказової медицини найчастіше  вдається зберегти мітральний клапан серця. В нашій клініці 90% пацієнтів з мітральною недостатністю підлягають реконструктивним втручанням.  Він має досить складну будову, яка має в собі клапанне кільце (отвір у якому розміщенні стулки клапана), самі стулки (запиральні елементи),  підклапанні структури (хорди та папілярні м’язи). Часто ″виходить з ладу″ не усе відразу, а тільки один елемент, ″відремонтувавши″ який, вдається зберегти мітральний клапан серця.

Обов’язково, під час пластики, використовується так зване опірне кільце. Воно робить фіксованим розмір діаметру отвору мітрального клапана серця, щоб він не розширювався і стулки клапана щільно прилягали одна до одної та не пропускали кров у зворотному напрямку.

Аортальний клапан серця найчастіше підлягає повній заміні – протезуванню, а тристулковий клапан серця – пластиці.

Також можна використовувати механічний протез або біологічний протез. Кожен з варіантів протезів клапанів має свої переваги та недоліки.

Механічні протези імплантуються один раз, проте вимагають постійного приймання ліків, які розріджують кров.

Біологічні протези не вимагають приймання ліків, які розріджують кров, але вони потребують заміни на інший протез через певний період. Середній термін ″життя″ сучасного біологічного протеза – близько 15 років.

Види протезів клапанів серця

протези

Механічні протези

ПЕРЕВАГИ:

  • Термін служби необмежений

НЕДОЛІКИ:

  • Протягом всього життя потрібно регулярно приймати медикаменти, що розріджують кров (антикоагулянти)
  • Підвищений ризик кровотеч внаслідок постійного прийому антикоагулянтів
  • Інколи пацієнт відчуває механічний звук роботи клапана

Біологічні протези

ПЕРЕВАГИ:

  • Правильно імплантований біопротез практично не відрізняється від створеного природою (людського) клапана
  • Не потребує пожиттєвого прийому антикоагулянтів

НЕДОЛІКИ:

  • Мають обмежений термін служби

У проводяться операції із застосуванням будь-яких типів протезів. Вибір того чи іншого типу протеза виконується індивідуально для кожного пацієнта, та залежить від багатьох факторів, в тому числі віку пацієнта. Завжди детально обговорюються всі переваги і недоліки кожного з них.

 

Протезування та пластика клапанів серця

Хірурги нашого центру проводять протезування та пластику клапанів серця в Україні дорослим пацієнтамПротезування клапанів серця – це операція заміни серцевого клапана на штучний чи біологічний протез. Операція із заміни клапана дозволяє відновити нормальний рух крові всередині серцевого м’яза та по судинах до серця. У нормі кров всередині серця рухається тільки в одному напрямку. Це забезпечується системою чотирьох клапанів в серці: тристулковим, пульмональним, мітральним та аортальним.

Будь-які порушення в роботі клапанів призводять до серйозних проблем у роботі серця, що становлять загрозу життю людини. При тяжких стенозах (звуженнях) та недостатності клапанів показане обов’язкове оперативне втручання.

У випадках, коли цілісність клапана можна відновити без встановлення протеза клапана, виконується клапанозберігаюча операція – пластика клапана серця. Ця процедура повинна завжди передувати заміні клапана протезом.

Найчастіше пластика клапана проводиться з використанням опорного кільця.

малюнок2

 

Як відбувається заміна клапана серця

Перед проведенням операції заміни клапана серця пацієнт повинен пройти діагностику та отримати рекомендацію кардіолога щодо проведення операції. Для діагностики використовується коронарографія, яку можна зробити у нашому кардіологічному центрі в Києві. Існують два види операцій для вирішення проблем із клапанами серця. Перший вид – це пластика клапана серця. Другий вид – протезування клапана серця. Обидва види операцій проводяться із зупинкою серця та застосуванням штучного кровообігу. Доступ до серця відбувається через розріз грудної клітки.

малюнок1


Залишились запитання?

З питаннями щодо проведення оперативних втручань на клапанах серця Ви можете звернутись:
– за телефоном +380 (95) 626-83-93
– або написати листа на адресу online.cardio.consultation@gmail.com